• H-3758 Jósvafő, Tengerszem oldal 1.
  • +36 48-503-000
  • info.anp[kukac]t-online[pont]hu

Programok a Zempléni Tájvédelmi Körzetben, és a Tokaj-Bodrogzug Tájvédelmi Körzetben - 2017


Turistáknak szóló programjainkhoz kattintson ide!

Az iskoláknak szóló Aggteleki Tájegységi programokhoz kattintson ide!


Május 13. 1000
Be a Zugba! – Természetismereti túra a Föld Napja alkalmából 

A Bodrogzug hazánk utolsó időszakosan vízzel elöntött területe. Kora tavasszal a ligeterdők aljnövényzetében nyári tőzikék fehér virágkoronái lengedeznek, a vizek környéke madarak szavától hangos. A program csak alacsony vízállás esetén kerül megrendezésre!

Helyszín: Bodrogzug

Találkozó: Bodrogkisfalud, komp

Hossza, időtartama: 6 km, 4 óra

A túra előzetes bejelentkezéssel (legkésőbb május 11-ig) indul, min. 5 fő jelentkezése vagy 5 egész jegy megváltása esetén. A túrán részt vevők maximális létszáma 30 fő.

Részvételi díj: 1000 Ft/fő – teljes árú, 700 Ft/fő – min. 10 fős csoport esetén, 500 Ft/fő – diák, nyugdíjas, 2000 Ft/család, szervezett iskolás csoportok diákjai számára 250Ft/fő.

Információ: Tel:  06-30/685-43-83, zemplentura@gmail.com


Május 20. 1000
Madarak és Fák Napja – természetismeret túra a Long erdőben

A Long erdő természetvédelmi területen  a Bodrog-folyó mentén megfigyelhetjük a természetszerű, ártéri erdőtársulásokat, valamint a gazdag növény és állatvilágot.  A mélyebb és magasabb fekvésű térszinteket jól jelzik az ártéri fűz-nyár és a tölgy-kőris-szil ligeterdő, illetve síksági gyertyános-kocsányos tölgyesek maradványainak egymás melletti mozaikos előfordulásai.

Helyszín: Long-erdő TT

Találkozó: egyeztetés alatt

Hossza, időtartama: 6 km, 4 óra

A túra előzetes bejelentkezéssel (legkésőbb május 18-ig) indul, min. 5 fő jelentkezése vagy 5 egész jegy megváltása esetén. A túrán részt vevők maximális létszáma 30 fő.

Részvételi díj: 1000 Ft/fő – teljes árú, 700 Ft/fő – min. 10 fős csoport esetén, 500 Ft/fő – diák, nyugdíjas, 2000 Ft/család, szervezett iskolás csoportok diákjai számára 250Ft/fő.

Információ: Tel: 06-30/685-43-83, zemplentura@gmail.com

 


Június 5. 1600
Tiszavirágzás -túra 

A tiszavirág (Palingenia longicauda) a kérészek (Ephemeroptera) rendjébe tartozó, 8-12 centiméter hosszú, színpompás rovar, melynek szárnyfesztávolsága eléri a 6-7 centimétert. A rovarok a víz felszínére rakják a petéiket, és lesüllyednek a folyó fenekére és ott fúrják a földbe magukat. A lárvák elsősorban folyami sziklák alatt élnek, a dús növényzet közé és az üledékbe fúrják magukat. A kifejlett állat közismerten rövid életű.  A kifejlett kérészek nem túl jól, csapongva repülnek.

Főleg tavaszi és nyáreleji rajzáskor figyelhetők meg, amikor násztáncukat járják. A tiszavirág rajzása az esti órákban kezdődik és körülbelül három órán át tart. A rajzás nyitányaként az agyagos partoldalban élő hároméves lárvák felemelkednek a víz felszínére.  A párzás után a nőivarú egyed a folyó felett repülve megkezdi a kompenzációs repülést. A folyó felett 5-10 méteres magasságban halad a folyásiránnyal szemben, majd távolabb leereszkedik a vízre, ahol lerakja a petéit. A peték lesüllyednek a mederfenékre, majd a kikelő lárvák befúrják magukat a meder falába, és a víz felé nyitott vájatban élnek a következő három évben, tíz-százezres egyedszámú telepeken.

Az egykor Európa szerte elterjedt faj napjainkra a kontinens legnagyobb részéről eltűnt. Hazánkban nagy tömegben már csak a Tiszában és mellékfolyóiban él.

A tiszavirágzás megfigyelése szakavatott természetvédelmi szakember kíséretében kishajókról történik a Bodrog folyón.
Találkozó a Bodrogkisfaludi Kalóz Kikötőben.
Bodrogkisfalud, Kossuth u. 6. A komplejáró után.

A program során vendégeink a pontonhajókról figyelhetik meg a Bodrog folyót, a vízparti flórát és faunát, majd az esti órákban a tiszavirágzást.

Helyszín: Bodrogzug - Bodrogkisfalud

Találkozó: Bodrogkisfalud, Kalóz kikötő, Kossuth u. 6.

Hossza, időtartama: 3 óra

A túra előzetes bejelentkezéssel (legkésőbb június 2-ig) indul, min. 5 fő jelentkezése vagy 5 egész jegy megváltása esetén. A túrán részt vevők maximális létszáma 20 fő.

A szomszédos kikötőből induló kishajóról figyelhetjük meg a kérészek nászát.

Részvételi díj: 4000 Ft/fő – teljes árú, 2000 Ft/fő – diák, nyugdíjas.

Információ: Tel: 06-30/685-43-83, zemplentura@gmail.com


Szeptember 16. 1800
Szeptemberi szarvasbőgés a Zempléni Tájegységben - túra

Az őszi színes lombú erdők egyedi hangulatú pillanatai a hűvös őszi estéken a szarvasbikák bőgése. A túrán szakvezetővel járhatjuk be a környék erdeit, hallgatva az éjszaka hangjait, különös tekintettel a gímszarvasok nászának kiemelkedő eseményére, a szarvasbőgésre.

Helyszín: Szegi Várhegy

Találkozó: Bodrogkisfalud, Patrícius Borház parkoló

Hossza, időtartama: 2 km, 2 óra

A túrára terepre alkalmas túraöltözék, bakancs viselése javasolt, kérjük zseb- vagy fejlámpát hozzanak magukkal.

A túra előzetes bejelentkezéssel (legkésőbb szeptember 15-ig) indul, min. 5 fő jelentkezése vagy 5 egész jegy megváltása esetén. A túrán részt vevők maximális létszáma 30 fő.

Részvételi díj: 1000 Ft/fő – teljes árú, 700 Ft/fő – min. 10 fős csoport esetén, 500 Ft/fő – diák, nyugdíjas, 2000 Ft/család, szervezett iskolás csoportok diákjai számára 250Ft/fő.

Túravezető: Petrovics Zoltán természetvédelmi őr, Tel.: 30/272-82-25

Információ: zemplentura@gmail.com


Október 7. 1000

Geotóp Nap a Zempléni Tájvédelmi Körzetben

Geotóp Napi túra a Megyer-hegyi Tengerszem Természetvédelmi Területen
 
Időpont: 2017.10.07. 1000
 
Találkozó: Sárospatak Nagy-Bot-kő gejzírkúp, Parkoló
GPS:48.3560289, 21.5920002
 
Túra hossza: 6 km, időtartama: 4 óra
 
Részvételi díj: díjmentes
 
Jelentkezés, kapcslat:
Veres Zsolt geológus
vereszsolti@gmail.com
20/3277555
 

A 300 m magas Megyer-hegy a földtörténeti harmadkorban, a középső-miocén vulkanizmus során jött létre, s tömegét döntően horzsaköves – kovás riolittufa építi fel. A kovasavval átitatott kőzetet megszilárdulása után igen nagy keménység jellemzi, amelyet kristályos zárványai és üregei kiválóan alkalmassá tettek a malomkőgyártásra.

A Megyer-hegyen már a XV. században működő malomkőbánya volt, ahol a malomkövek fejtését és kidolgozását évszázadokon át hasonló technikával, szerszámokkal és kézi erővel végezték. A XIX. század végén bekövetkezett termeléscsökkenés, majd a működés 1907. évi beszüntetése előtt a malomkőbánya átlagos termelése évi 300-450 malomkő között változott. A bányában felgyülemlett fenékvíz eltávolítására a – költségesebb vízkiemelést kiváltandó – vízlevezető vágat mélyítését 1844-ben kezdték meg, és évtizedeken át folytatták a középkori Ó-bánya DNy-i szegletében. A felhagyott malomkőbánya fejtési gödrében kialakult az a tó, melyet később "Tengerszemnek" neveztek el. A tavacska mellett az egykori bányászok riolittufába vájt szállásai is tanulmányozhatók.

1997-ben a tavat és környékét természetvédelmi területté nyilvánították. Turistajelzés: piros (Malomkő Tanösvény)

További cikkek ebben a kategóriában Összes
58cfdc555d90d.jpg

Kincskereső játékösvény Programajánló

Vidám, kalandos ismeretszerzés gyerekeknek és játékos kedvű felnőtteknek a Baradla-barlang aggteleki fogadótérségében.