• H-3758 Jósvafő, Tengerszem oldal 1.
  • +36 48-503-000
  • info.anp[kukac]t-online[pont]hu

Közlemény


5824a62147d4d.jpg

Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén a nagyragadozók jelenléte állandó. Mivel azonban az elmúlt hónapokban egyre gyakrabban jelennek meg a legelő állatállományok közelében, az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság, mint természetvédelmi kezelő, ezúton tájékoztat minden állattartót, aki téli legeltetést folytat, téli legeltetést tervez az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság működési területének későbbiekben felsorolt részein, hogy a legelő állatállományuk védelme érdekében, biztonsági intézkedésekre lehet szükség, melyek javasolt módjai a következők lehetnek

  • A nappali órákban, emberi felügyelet mellett őrkutyával, ha ez nem megoldható, akkor villanypásztorral, minimum négy sor zsinórral körülkerített területen legeltessenek.
  • Lehetőleg nyílt területen legeltessenek, kerüljék a részben fedett, bokros területrészeket!
  • Éjszakára az állatállományt zárt karámba, hodályba zárják, ne hagyják őrizetlenül a legelőn!

 

Amennyiben az állatállományukban elhullást észlelnek, melyet úgy ítélik meg, hogy farkas, vagy medve okozhatott, kérjük, haladéktalanul jelezze az ANP Igazgatóság felé, a 48/506-000 vagy 30/555-1646 telefonszámok valamelyikén.

Az eddigi rendelkezésre álló adatok szerint, az alább felsorolt területeken lehet számítani nagyragadozók felbukkanására.

Aggtelek-Rudabányai-hegyvidék:

Aggteleki-karszt, Putnoki- dombság, Rudabányai-hegység, Szalonnai karszt, a Sajó-völgy, Szendrői-rögvidék, Rakacai-völgymedence, Keleti-Cserehát, Nyugati-Cserehát.

Tokaj-Zempléni-hegyvidéken:

Központi Zemplén, Abaúji-Hegyalja, Hegyalja, Hegyközi-dombság)

Tájékoztatásul

A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. tv 43. § (1) szerint, Tilos a védett állatfajok egyedének zavarása, károsítása, kínzása, elpusztítása, szaporodásának és más élettevékenységének veszélyeztetése, lakó-, élő-, táplálkozó-, költő-, pihenő- vagy búvóhelyeinek lerombolása, károsítása.

Amennyiben káresemény történik, a védett állat kártételének megelőzésével, a kártalanítással, a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. tv 74. §-sa az iránymutató.

Az európai szürke farkas (Canis lupus), a barna medve (Ursus arctos) Magyarországon fokozottan védett fajok, (13/2001.(V.9. KöM rendelet) melyeknek pénzben kifejezett természetvédelmi értéke 250.000 Ft.

 

További cikkek ebben a kategóriában Összes
5f158d69cb908.jpg

Megújult honlapunk Hírek

Örömmel tájékoztatjuk a kedves érdeklődőket, hogy turisztikai honlapunk megújult.

5a96af6c4d800.jpg

Művészetek Magtára - Bódvaszilas Hírek

Közép-Európa egyetlen természetművészeti központja, amely 2011 évben nyitotta meg kapuit az Európai Unió támogatásával a "Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013" keretében elnyert támogatással.

5ec3d69f0f654.jpg

Enyhültek a látogatás szabályai Hírek

A védelmi intézkedések következő üteméről szóló 207/2020. (V. 15.) Korm. rendelet alapján újabb könnyítések léptek életbe.