Telekes-völgyi túra
2017.03.18.
Az Éger-völgye Ifjúsági tábor előtti parkolóból indultunk, az esős idő ellenére 13 fő részvételével. A Telekes-völgy kevéssé ismert, látványos szurdokvölgye a Rudabányai-hegységet Alsótelekes és a Bódva-völgye között szeli át.
A piros jelzésen elindulva először egy gyertyán elegyes tölgyes erdőn keresztül sétáltunk. A nedves talajon megfigyelhettük az erdőben élő nagyvadak nyomait: szarvasét, őzét, vaddisznóét. Bár az idő kissé esős volt, de az erdő megmutatta azt, amit a legjobban szeretünk benne. Örömmel figyeltük a tavasz jöttének jeleit: a hangos madárdalt, a duzzadó rügyeket, az ébredező rovarvilágot. A kikelet első hírnökei már kezdtek előbújni a puha avar alól, és ezek a korán virágba boruló növények színes virágszőnyeggé változtatják az erdők talaját. A Telekes-patak medrét elérve ez a látvány fogadott minket, hiszen ilyenkor, március közepén nagy számban virít a tavasz első hírnöke, a hóvirág, majd őt lelkesen követve a csillagvirág bontogatja kék szirmait.
A szurdokvölgyben magasodó kőzeteken mohák és páfrányok tették vadregényessé a látványt.
Az Ördöggát-vízesést sajnos nem csodálhattuk meg, mert a hegyoldalról merőlegesen lefutó sziklagerinc előtt a patak elnyelődött (ahogy kevés víz esetén szokta), de a karsztosodó kőzeten megfigyelhettük a víz évezredes munkáját. Utunk, a patak régi medrén, a sziklagerincet megkerülő „kerengőn” vezetett tovább.
A patakmederben folyó vízen többször átkelve hamarosan elértük az Ördöggát-lyuk-barlangot, melyet nem csak tojásdad alakú természetes bejárati nyílásai tesznek érdekessé, hanem nevezetes még régészeti leleteiről is. A barlangban egykor élő és ott menedéket találó emberek nyomait a falakon lerakódott korom jelzi. Néhány kezdetleges cseppkőképződmény is felfedezhető. A barlangban rövid időt eltöltve egy másik, erdei útvonalon a szurdokvölgyet elhagyva sétáltunk vissza a parkolóhoz.
7 km-es, 4 órás túránk után kellemesen feltöltődve vettünk búcsút egymástól.
Tóth Ildikó