• H-3758 Jósvafő, Tengerszem oldal 1.
  • +36 48-503-000
  • info.anp[at]t-online[dot]hu

Hiúzok a Zemplénben


Hiúzt fotóztak a Zemplénben!

Mindössze 5-10 hiúz él hazánkban, és ezidáig alig néhányszor sikerült lefotózni itthon az állatot. Ezúttal, a Zemplénen sikerült lekapni egy, két év körüli kandúrt! Így bizonyosságot nyert a kutatók feltevése, hogy valóban ott rója köreit a rejtőzködő ragadozó! A WWF Magyarország évek óta dolgozik azon, hogy a hiúz újra otthonra leljen a hazai erdőkben. A hiúz fajvédelmi program elemeként hónapok óta folyamatban van egy állat nyomkövetővel történő ellátása, talán a lencsevégre kapott ifjú lesz a jövő év megfigyelt sztárja?

A WWF Magyarország évek óta küzd azért, hogy hazánkban újra stabil hiúz állomány alakuljon ki, valamint hogy erdőink a nagyragadozók számára is alkalmas élőhelyek maradjanak, vagy akár azzá váljanak. Az alapítvány erdővédelmi programja több mint húszéves múltra tekint vissza, és a hazai nagyragadozók érdekében is évek óta szót emel. A hiúz fajvédelmi programját pedig 2010-ben indította el az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósággal együttműködésben. A program értelmében a tervek szerint egy egyedet befognak a szakértők, és rádiótelemetriás műholdas nyakörvvel látják el, amely a Telenor speciális SIM kártyájának segítségével egy éven keresztül közvetít majd jeleket. „ A hiúz nyomkövetővel történő ellátása jelentős mérföldkőnek számít a hazai hiúzok megismerésének útján, hiszen az itthon élő egyedekről még keveset tudunk. A nyomkövetés során megtudhatjuk, hogy milyen erdőket kedvel a hiúz, milyen helyszíneken tölt el több időt, hol és milyen vadfajokat zsákmányol, vagy hogy mekkora területet jár be. Mindez segíthet a potenciálisan alkalmas hazai élőhelyek felmérésében!” – mondta Gálhidy László, a WWF Magyarország erdővédelmi és hiúz program vezetője. Jelenleg kihelyezett kamerák segítségével figyelik a hiúzt, így a kutatók rendszeres ismereteket kapnak arról, mely napszakban és milyen időközönként jár azon az útvonalon az állat. A következő hetekben az időjárás is kedvez majd a kutatóknak, hiszen a hó a hagyományos nyomkövetést is lehetővé teszi.

A program értelmében a tervek szerint egy egyedet befognak a szakértők, és rádiótelemetriás műholdas nyakörvvel látják el, amely a Telenor speciális SIM kártyájának segítségével egy éven keresztül közvetít majd jeleket. „ A hiúz nyomkövetővel történő ellátása jelentős mérföldkőnek számít a hazai hiúzok megismerésének útján, hiszen az itthon élő egyedekről még keveset tudunk. A nyomkövetés során megtudhatjuk, hogy milyen erdőket kedvel a hiúz, milyen helyszíneken tölt el több időt, hol és milyen vadfajokat zsákmányol, vagy hogy mekkora területet jár be. Mindez segíthet a potenciálisan alkalmas hazai élőhelyek felmérésében!” – mondta Gálhidy László, a WWF Magyarország erdővédelmi és hiúz program vezetője.

Jelenleg kihelyezett kamerák segítségével figyelik a hiúzt (lásd fenti fotó), így a kutatók rendszeres ismereteket kapnak arról, mely napszakban és milyen időközönként jár azon az útvonalon az állat. A következő hetekben az időjárás is kedvez majd a kutatóknak, hiszen a hó a hagyományos nyomkövetést is lehetővé teszi.

További cikkek a WWF Magyarország honlapján:

Hiúzt fotóztak a Zemplénben >>>

Fogadj örökbe egy hiúzt! >>>

A hiúz barlangjában >>>

Szöveg: Gálhidy László, WWF Magyarország
Kép: WWF, ANP, MNA

Other articles Show more
59c158008ac8f.jpg

Daily Cave Tours article

Daily cave tours at Aggtelek National Park

Megvásárolható kiadványok article

A nemzeti park kiadványai megvásárolhatók az aggteleki Látogatóközpont épületében található Ajándékboltban.

5ea028acea2ed.jpg

Pitics Hill Lookout Tower article

the Pitics Hill Lookout is the only man-made vantage point in the northwest Aggtelek karst