Az UNESCO Általános Konferenciáján született döntés értelmében 2018-tól minden évben május 16-án ünnepeljük világszerte a Fény Nemzetközi Napját.
A nemzetközi nap lehetőséget teremt arra, hogy évről-évre ezen a napon középpontba kerüljön a fényhez kötődő tudományterületek, a fényalapú technológiák mindennapi életünkben betöltött központi szerepe. A fény az élet számos területén megjelenik, beleértve például a tudományt, a kultúrát, a művészetet, az oktatást, a kommunikációt és a fenntartható fejlődést is.
A központi honlapon, ( https://www.lightday.org/) számtalan érdekes információval találkozhatnak az érdeklődők.
Az idei évben csak virtuálisan ünneplünk, így cikkünkben a fény szempontjából is különleges élőhelyet mutatunk be, a barlangokat.
Az Aggteleki- és Szlovák-karszt barlangjai 1995 óta a Világörökség címet viselik. A területen több mint 1400 barlang ismert. Ezekben a barlangokban, mint minden barlangi élőhelyen Földünkön, a fény teljes hiánya jellemző.
Mivel a növényvilág életéhez nélkülözhetetlen a napfény, velük nem találkozhatunk a barlangokban. Az állatvilág jónéhány képviselője viszont kiválóan alkalmazkodott a teljes sötétséghez. Az időszakos lakók, búvóhelyként, telelőhelyként vagy szaporodóhelyként használják a barlangokat. ilyenek a legfeltűnőbb barlangi lények, a denevérek.
Az állandó lakók egész életüket ezen az élőhelyen töltik, pl.: magyar vakfutrinka, szemercsés vakászka, aggteleki vakbolharák, barlangi keresztespók. Természetesen vendégek és betévedők is előfordulnak, főleg a bejáratok közelében. Ilyenek a nyest, róka, kisebb rágcsálók, békák.
Ezekhez az élőlényekhez kötődik néhány játékos feladatunk a Karsztmánia füzetünkben, mellyel elsősorban a diákoknak szeretnénk kedveskedni. (Karsztmánia.pdf>>>)
Fotó: Újvárosy Antal