GEOTÓP NAP AZ AGGTELEKI-KARSZTON
2014. OKTÓBER 11.
Idén hetedik alkalommal került megrendezésre hazánk területén, több helyszínen a minden évben nagysikerű rendezvénysorozat, a Geotóp Napok. Az idei évtől két szombat is a földtudományi értékeké volt, október 4-én és 11-én is.
A könnyed gyalogos séták során egy-egy földtudományi értékben gazdag terület mesés földtani örökségét járhatták végig a látogatók egy, a vidéket jól ismerő szakember vezetésével.
A geotóp (a görög „Gea” = Föld és „toposz” = hely szavakból) egy olyan földi helyszín, ahol az élettelen természet legérdekesebb, leglátványosabb, legjellegzetesebb képződményei találhatók meg. Ezek a képződmények lehetnek különféle felszínformák, sziklafalak, barlangok, kőzetek vagy talajok természetes és mesterséges kibukkanásai, források, ásvány- vagy kövület-előfordulások, emellett még a természet sok más érdekessége, és persze maga a táj is.
Idén másodjára a szegedi székhelyű Magyar Földtani Védegylet Egyesület is bekapcsolódott a Geotóp Nap programjába, az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósággal együtt.
Október 11-én egy geotúra került lebonyolításra (Veres Zsolt geológus vezetésével) az Aggteleki-karszt dolinákkal és víznyelőkkel lyuggatott felszínén. A túra 11 órakor indult Aggtelekről, a település központjában lévő Harangtorony mellől, és közel 4 órás séta után érkezett meg Jósvafőre, a Baradla-barlang kijáratához. A 8 km-es geotúra során a látogatók megismerkedhettek a triász karbonátos kőzetekkel fedett térszín karsztos formáival (Aggteleki-tó, tó-hegyi karrmező, a Baradla-barlang aktív víznyelői, Borókás-töbrök, Vörös-tó, Medve-sziklák, védett földtani feltárások, etc.) és egyéb érdekességeivel. A résztvevők visszajutását a kiindulási pontra a nemzeti park busza biztosította.
Jövőre folytatjuk és köszönjük a résztvevőknek, hogy emelték a túra színvonalát!
fotó album itt